ساختارهای تصمیم

ساختارهای تصمیم در برنامه نویسی C++

در برنامه ای که می نویسیم اگه  بخواهیم در شرایط ویژه ای که تعیین می کنیم برخی از دستورات اجرا شوند و برخی دیگر اجرا نشوند از ساختارهای تصمیم استفاده می کنیم.

  • ساختار if :

با استفاده از ساختار if، شرطی را کنترل می کنیم. اگر شرط جلوی if درست باشد دستورات آن اجرا خواهد شد، در غیر اینصورت دستورات درون else اجرا خواهند شد(درصورت وجود) .

توجه کنید که فقط و فقط یا دستورات if اجرا می شود و یا دستورات else و هرگز این دو با هم اجرا نمی شوند.

 

در کد بالا چون دستورات مربوط به if از یک سطر بیشتر است آنها را در بلوک آکولاد قرار دادیم. می بینیم که  مقدار num برابر با شرط است، در نتیجه دستورات مربوط به if اجرا می شوند ولی اگه num مقداری کمتر یا بیشتر از 11 داشت دستورات مربوط به if اجرا نمی شد.

نکته مهم اینجاست که برای بررسی تساوی از == استفاده کردیم و دلیل آن این است که این عملگر یک عملگر رابطه ای است و در بررسی شروط باید از عملگرهای رابطه ای استفاده کنیم .

در کد برنامه نویسی بالا چون num برابر با 15 نیست پس دستورات درون else اجرا می شود .

مطالب قبلی دربرگیرنده 2 حالت از بررسی شرط if بودند، اما گاهی اوقات لازم است که ما حالات بیشتری را بررسی نماییم که در اینصورت از else if بهره می گیریم، مانند مثال زیر:

 

 

  • ساختار switch :

از این ساختار زمانی استفاده می شود که تعداد حالات تصمیم گیری زیاد باشد و همان عملکرد else if را دارد با این تفاوت که کار با آن راحتتر است، به ساختار زیر توجه کنید :

 

در کد بالا متغیر a از نوع عدد صحیح تعریف شده است و مقدار اولیه 1 گرفته است. می خواهیم اگر 1 یا 2 باشد مقدار حروفی عدد را در خروجی نمایش دهیم و در غیر اینصورت خروجی نشان دهد که a نه یک است نه دو .

برای این منظور متغیر ش را در جلوی switch میاوریم تا به برنامه بگوییم که قصد بررسی ش را داریم، سپس در مقابل هر case مقادیر مورد انتظار خود را می نویسیم. در نهایت متغیر در یکی از case ها قرار می گیرد و دستورات مربوط به آن اجرا می شود و با رسیدن به عبارت break برنامه از switch خارج می شود .

عبارت default مواردی که خارج از موارد مورد انتظار ماست را در بر می گیرد و همان کار else در if را انجام خواهد داد .

 

 

امیدوارم این اموزش برای شما مفید واقع شده باشد.

 

حتما سایت رو به دوستانتون معرفی کنید

                                                                                                                                                                                                                                                    اختصاصی اسکولرن

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!