محیط کار فتوشاپ

با سلام و عرض ادب خدمت همه ی اسکولرنی ها

در این قسمت قصد دارم شما رو با محیط کار ی فتوشاپ آشنا کنم امید وارم که این مطالب براتون مفید باشه


محیط کار فتوشاپ

بر اساس شماره گذاری که در تصویر بالا صورت گرفته است محیط کاربری فتوشاپ به شرح زیر میباشد:

1- نوار ابزار (Toolsbar): که در سمت چپ صفحه قرار دارد از ابزارهای موجود در آن برای ویرایش و ایجاد تصاویر استفاده می شود.

2- پانلهای ویرایش تصاویر: گروهی از پانلها که دارای گزینه های مربوط به ویرایش تصاویر میباشند و در سمت راست پنجره قرار دارند.

3- نوار منو (Menu bar): که در بالای صفحه قرار دارد و دستورات اصلی برنامه در این منوها قرار گرفته و برخی از این دستورات در پانلهای ویرایش تصویر نیز وجود دارند . این  یکی از مهمترین قسمت هاست و باید توجه به خصوصی بهش داشته باشیم.
4- نوار تنظیمات (Option bar): که در آن تنظیمات قابل کنترل مربوط به ابزار انتخاب شده، نمایش داده میشود.
5- محل قرار گیری Document یا تصاویر. در این قسمت ما با باز کردن سند خود کارمان را شروع میکنیم…..

 

روشهای باز نمودن تصاویر در فتوشاپ:

برای بازنمودن فایلهای تصویری موجود در سیستم به چند روش میتوان اقدام نمود:
روش اوّل: استفاده از مسیر File > Open و سپس انتخاب تصویر موجود می باشد،
روش دوّم: استفاده از کلیدهای Ctrl+O است.
روش سوّم: دراگ نمودن فایل تصویر به داخل برنامه فتوشاپ است.
روش چهارم: راست کلیک نمودن بر روی فایل تصویر و انتخاب گزینه فتوشاپ از قسمت Open with می باشد.

حالا با استفاده از روشهای فوق چندین تصویر را پشت سرهم در فتوشاپ باز نمائید:

 

محیط کار فتوشاپ

همانگونه که در تصویر بالا با رنگ زرد مشخص نموده ام، عنوان هر تصویر که بازنموده ایم، به همراه درصد بزرگنمائی و مدل رنگبندی آن در قالب چند تب و بصورت مجاور در یک نوار در زیر نوار تنظیمات قرار میگیرند. شما می توانید با کلیک نمودن بر روی هر سربرگ تصویر آن را مشاهده نمائید و یا در صورت تمایل با کلیک نمودن بر روی علامت ضربدر در هر تب(سریرگ)، تصویر مورد نظرتان را از فتوشاپ خارج کنید.

 

حالتهای نمایش تصویر در فتوشاپ:

حالت اولیه مشاهده صفحه که در بالا ملاحظه نمودید، حالت پیشفرض و استاندارد صفحه یعنی Standard Screen Mode در فتوشاپ است، شما میتوانید از طریق نوار منو به مسیر View > Screen mode رفته و سه حالت زیر را برای نمایش صفحه مشاهده نمائید:

محیط کار فتوشاپ

اگر حالت Full Screen Mode With Menu Bar را انتخاب کنیم، همانگونه که در تصویر زیر ملاحظه مینمائید ، در این حالت تمامی نوارها و پانلها مخفی و صرفاً نوار منو نمایش داده میشود. البته در صورتی که اشاره گر موس را به سمت چپ و یا راست و یا پائین صفحه ببرید، پانلها و نوار ابزار ظاهر میگردند:

محیط کار فتوشاپ

و اگر حالت سوّم یعنی Full Screen Mode را انتخاب کنیم، همانگونه که در تصویر زیر ملاحظه مینمائید، علاوه بر تمامی نوارها و پانلها نوار منو نیز مخفی میشود و همانگونه که قبلاً اشاره شد در صورتی که اشاره گر موس را به سمت چپ و یا راست و یا پائین صفحه ببرید، پانلها یا نوار ابزار ظاهر میگردند:

محیط کار فتوشاپ

همانگونه که میدانید استفاده از کلیدهای میانبر در تمامی نرم افزارها مرسوم بوده و جهت تسریع در انجام امور و استفاده از ابزارها در نرم افزارها به وفور از آنها استفاده میگیردد. نرم افزار فتوشاپ نیز از این قاعده مستثنی نبوده و کلیدهای میانبر بسیاری بصورت پیش فرض در آن تعریف شده است، علاوه بر این شما حتّی قادر به تعریف کلیدهای میانبر جدید نیز خواهید بود…..نصیحت من به شما هر چه سریع تر کلید های میانبر رو یاد بگیرید چون خیلی سرعتتونو میبره بالا..

خب این قسمت هم یعنی آموزش محیط کار فتوشاپ به پایان رسید امیدوارم این مطالب پایه و اساسی براتون مفید واقع شده باشه 

لطفا سایت رو به دوستانتان معرفی کنید

تا آموزش بعدی شمارو به خدای بزرگ می سپرم

آموزش فرمت ها در فتوشاپ

اختصاصی اسکولرن

ارسال ديدگاه

لطفا نام خود را وارد كنيد! لطفا آدرس ايميل را صحيح وارد كنيد! لطفا پيام را وارد كنيد!